Szybkie rozwiązania dla niedziałającej klawiatury laptopa

Laptopy, jak każdy inny sprzęt elektroniczny, są narażone na duże zużycie. Nawet jeśli są zbudowane, aby wytrzymać rygory codziennego życia, rzeczy w końcu się psują. Jeden wspólny problem z klawiaturą laptopa wielu z nas musiało zmierzyć się z awarią klawiatury.

Nie działa lub wadliwa klawiatura może być jednym z najbardziej irytujących problemów do czynienia. Po tym wszystkim, można zarządzać z luźnym kablem ładowania, ale nie można korzystać z laptopa, jeśli jest problem z klawiaturą!

Ale zanim pośpiesznie kupić nowy laptop, radzimy poświęcić trochę czasu i spróbować zdiagnozować go samodzielnie. Niektóre problemy z klawiaturą laptopa, takie jak luźne klawisze lub okruchy jedzenia uwięzione pod klawiszami, są dość łatwe do naprawienia. Wszystko, czego potrzebujesz to kilka podstawowych narzędzi i możesz być z powrotem do pracy.

Dlatego właśnie wymyśliliśmy przewodnik rozwiązywania problemów z klawiaturą. Oto najczęstsze problemy z klawiaturą laptopa i co możesz zrobić, aby je naprawić...

Objawy nieprawidłowego działania klawiatury

Niedziałające klawisze klawiatury
Czasami może się okazać, że jeden (lub kilka) klawiszy w ogóle nie działa. Wpisujesz coś, ale ta litera nawet się nie pojawia.

Luźne klawisze klawiatury

Klawisze laptopa czasami
luzują
się w miarę użytkowania - mogą wypaść lub nawet jeśli pozostaną na swoim miejscu, będą powodować okropne wrażenia podczas pisania.

Trudne do naciśnięcia klawisze i podwójne pisanie

Klawisze klawiatury mogą się zacinać, a nawet lekkie naciśnięcie może powodować wielokrotne "stuknięcia" na klawiaturze. Innym częstym problemem, na który skarży się wielu użytkowników, są klawisze, które trudno się wciska.
Klawiatura
nie reaguje

Mówiąc o braku reakcji, mamy na myśli sytuację, gdy kontrolki Caps Lock / Num Lock nie działają, a żaden z klawiszy nie reaguje. Może to być wynikiem poluzowanego lub złamanego kabla laptopa. W niektórych przypadkach, usterka może być śledzone z powrotem do buggy oprogramowania.


Narzędzia do naprawiania klawiatury laptopa


To nie jest tak trudne, aby naprawić klawiaturę laptopa, tak długo, jak masz odpowiednie narzędzia. Jednak nadal mówimy, że najlepiej jest, jeśli zostawisz to ekspertowi, jeśli nie jesteś pewny siebie.

1. Karta kredytowa lub zestaw wąskich plastikowych narzędzi pry (można je dostać online) może pomóc w odblokowaniu klawiatury laptopa. Wiele modeli popularnych marek laptopów, takich jak Dell i Lenovo, korzysta z klawiatur, które można otworzyć za pomocą plastikowego narzędzia.

2. Niektóre laptopy mogą wykorzystywać inny mechanizm. W takim przypadku przyda się śrubokręt.

3. Można także użyć sprężonego powietrza, aby usunąć kurz i okruchy jedzenia. Nie zalecamy używania dmuchaw ani odkurzacza, ponieważ mogą one prowadzić do gromadzenia się ładunków elektrostatycznych, które mogą uszkodzić niektóre delikatne elementy.

Uwaga:

Podczas naprawy urządzeń elektronicznych należy upewnić się, że są one odłączone od zasilania. Jeśli możliwe jest wyjęcie baterii, należy to zrobić. Poza tym należy unikać stania na dywanach lub powierzchniach, które generują ładunki elektrostatyczne.

Sprawdź oprogramowanie


Wiele problemów z klawiaturą laptopa może być spowodowanych przez oprogramowanie. Jeśli nie możesz pisać za pomocą klawiatury, jest to wyraźny znak wadliwego sterownika lub konfliktu oprogramowania. Oto, co możesz zrobić...

1. Przejdź do Panelu sterowania i kliknij dwukrotnie na aplet "Klawiatura". Tutaj zobaczysz kilka typowych ustawień, w tym Opóźnienie powtarzania i Szybkość powtarzania. Upewnij się, że są one ustawione zgodnie z Twoimi preferencjami.

2. Sprawdź, czy Twój system operacyjny jest aktualny. Uruchom usługę Windows Update i pozwól jej zadziałać. Nie zapomnij zrestartować laptopa po aktualizacji - nawet jeśli Twój system już działał na najnowszym oprogramowaniu i nie doszło do aktualizacji. Wiele problemów z oprogramowaniem często znika po ponownym uruchomieniu urządzenia.

3. Jeśli problemy z klawiaturą nadal występują po aktualizacji / ponownym uruchomieniu, być może będziesz musiał ponownie zainstalować sterownik klawiatury.

Oto jak możesz to zrobić...

-> Przejdź ponownie do Panelu sterowania, a następnie uruchom Menedżera urządzeń. Zobaczysz listę wszystkich komponentów sprzętowych w swoim laptopie.

-> Przewiń listę w dół, aż zauważysz wpis dla "Klawiatury". Kliknij na to, aby rozwinąć go i znajdziesz listę klawiatur na urządzeniu. Jeden będzie dla klawiatury laptopa, a inne mogą być dla wszelkich przewodowych lub bezprzewodowych klawiatur, które zostały wykorzystane.

-> Kliknij dwukrotnie na klawiaturze laptopa i w następnym oknie wybierz zakładkę "Sterownik". Na tej stronie, znajdziesz opcję "Aktualizuj sterownik". Kliknij na nią i pozwól na uruchomienie.

4. Jeśli wykryje zaktualizowane sterowniki, poczekaj na zakończenie instalacji, a następnie uruchom ponownie laptopa. Jeśli nie, lub jeśli problem nadal występuje, wróć do tego samego okna i wybierz "Odinstaluj urządzenie". Uruchom ponownie laptopa, a gdy system Windows uruchomi się ponownie, powinien wykryć klawiaturę laptopa i zainstalować ją automatycznie.

(Jeśli powyższe kroki nie pomogą, może być problem w sprzęcie klawiatury. W tym przypadku, będziesz potrzebował pomocy eksperta)


Wyczyść okruchy jedzenia i kurz z klawiat

ury
Okruchy jedzenia i kurz często wpadają między klawisze klawiatury, prowadząc do zablokowania klawiszy lub klawiszy, które błędnie piszą / wpisują wiele razy nawet dla pojedynczego naciśnięcia
klawisza.
Więc oto jak można wyczyścić klawiaturę laptopa...

1. Wyłącz laptopa, trzymaj go do góry nogami i delikatnie nim potrząśnij.

2. Spróbuj stukanie na plecach. Powinno to, miejmy nadzieję, rozproszyć wszelkie okruchy żywności, które mogły utknąć pod klawiszami.

3. Aby uzyskać bardziej dokładne czyszczenie, można użyć szczotki do czyszczenia elektroniki, aby delikatnie wyczyścić klawiaturę. Alternatywnie, puszka sprężonego powietrza usunie większość resztek jedzenia i wszystkiego innego, co może tam utkwić.


Naprawa luźnego

klawisza
Mniej poważnym, ale bardzo powszechnym problemem jest luźny klawisz, który albo chwieje się po naciśnięciu, albo wypada. Często można to naprawić, delikatnie centrując klucz w jego miejscu i naciskając na niego. Jednak proces naprawy luźnego klawisza może nie być taki sam dla każdego laptopa.

Niektóre laptopy wykorzystują bardziej skomplikowane mechanizmy, które mogą wymagać dopasowania składanej zakładki na miejscu. Mały zestaw szczypiec lub pęsety będzie dość przydatne, jeśli chcesz spróbować to samemu. W niektórych przypadkach klucz może być luźny, ponieważ jego mechanizm blokujący uległ uszkodzeniu. W tym przypadku, trzeba będzie znaleźć część przed naprawą luźnego klucza.


How To Unlock A Laptop Keyboard For Thorough Cleaning Or Fixing the Laptop Cable

1. W niektórych przypadkach awarii może być konieczne otwarcie klawiatury laptopa: w celu jej dokładnego wyczyszczenia lub naprawienia uszkodzonego/luźnego kabla. W niektórych modelach laptopów Dell i Lenovo klawiatura jest przymocowana za pomocą plastikowych zatrzasków. Można je odblokować za pomocą narzędzia typu pryzmat. Należy włożyć narzędzie z jednej strony i delikatnie odblokować zaczepy. Powtórz ten proces wokół wszystkich czterech stron. Zachowaj ostrożność, ponieważ użycie nadmiernej siły może spowodować pęknięcie plastikowych zatrzasków lub, co gorsza, uszkodzenie kabla klawiatury.

2. Po odblokowaniu, można albo delikatnie użyć pędzla lub sprężonego powietrza do czyszczenia za klawiaturę laptopa.

3. Niektóre problemy z klawiaturą laptopa są spowodowane przez uszkodzony lub luźny kabel zbyt. Jeśli przyjrzysz się uważnie, zauważysz płaski, cienki "wstążkowy" kabel, który łączy się z cienkim gniazdem na płycie głównej. Jeśli jesteś pewny siebie, możesz sprawdzić, czy jest on prawidłowo włożony. W przypadku, jest luźny, delikatne naciśnięcie powinno pomóc zablokować go w miejscu.

4. W przypadku niektórych laptopów może być konieczne użycie śrubokręta z tyłu podstawy, aby otworzyć klawiaturę i płytę główną. Bądź delikatny, ponieważ jest tam wiele delikatnych komponentów i uszkodzenie nawet jednego z nich może okazać się bardzo kosztowne w czasie naprawy.

5. Po solidnym zamocowaniu kabla i wyczyszczeniu wszelkich zabrudzeń, czas na podłączenie klawiatury do laptopa. W przypadku laptopów, które wykorzystują śruby, należy upewnić się, że wszystkie śruby są odpowiednio dokręcone. W przypadku klawiatur z plastikowymi wypustkami, wypustki zwykle wchodzą w małe wycięcia na obudowie laptopa. Wsuń wypustki z jednej strony, następnie z drugiej strony, a na koniec delikatnie naciśnij wokół krawędzi, aby upewnić się, że wszystko jest z powrotem tak, jak było.

Jak już przeczytałeś, wiele typowych problemów z klawiaturą laptopa można naprawić w domu. Jeśli jednak mamy do czynienia z poważniejszym problemem - uszkodzonym kablem lub złamanym klawiszem, potrzebna będzie pomoc eksperta! Zalecamy również zabezpieczenie laptopa Planem Rozszerzonej Gwarancji Onsitego, który obejmuje wszystkie wady i usterki objęte standardową gwarancją producenta.