Co zrobić, gdy Twój laptop ciągle się zawiesza?

Jeśli twój laptop zaczął zwalniać lub jeśli utrzymuje zamrażanie, gdy jesteś w środku czegoś ważnego, może to stanowić ogromny problem dla wydajności i wizerunku, zwłaszcza gdy jesteś w ważnym spotkaniu lub coraz niektóre krytyczne pracy zrobić. Jednakże, to nie musi oznaczać, że nadszedł czas, aby uaktualnić do nowego laptopa. To zdecydowanie oznacza, że twój laptop potrzebuje trochę uwagi. Czy to laptop Dell, laptop HP lub laptop Lenovo, jedno z najczęstszych pytań zadawanych przez użytkowników laptopów brzmi: "Dlaczego mój laptop ciągle się zawiesza?". Jest to powszechny problem z większością laptopów, niezależnie od tego, czy jest uruchomiony system Windows 7, Windows 8, Windows 10, czy nawet macOS.

W tym artykule pomożemy Ci w poznaniu najczęstszych powodów, dla których laptopy zawieszają się lub zamarzają, a także pokażemy, jak możesz rozwiązać te wspólne problemy z laptopami. Ograniczyliśmy ten artykuł tylko do laptopów, które działają w systemie operacyjnym Windows firmy Microsoft.

5 najczęstszych sposobów na naprawę wiszących laptopów

1. Zamknij niechciane aplikacje i usługi działające w tle

Jest to pierwsza rzecz, którą powinieneś spróbować następnym razem, gdy laptop się zawiesi. Jesteśmy pewni, większość z nas jest już tego świadoma, ale ilu z nas pamięta, aby to zrobić, gdy laptop się zawiesza? Po kliknięciu klawiszy Ctrl + Alt + Delete jednocześnie na klawiaturze laptopa, zobaczysz okno Windows Task Manager pop up. Wszystko, co musisz zrobić, to sprawdzić, które programy zużywają najwięcej zasobów procesora i pamięci RAM. Jeśli znajdziesz jakiś program, który jest niechciany i zjada dużo zasobów obliczeniowych laptopa, kliknij na niego, a następnie kliknij przycisk "Zakończ zadanie".

Gdy wszystkie niechciane programy i niechciane procesy w tle zostaną zidentyfikowane i zamknięte, Twój problem powinien zostać rozwiązany, a laptop powinien zacząć zachowywać się tak, jak powinien. Jeśli to nie pomoże, być może będziesz musiał przymusowo wyłączyć urządzenie, przytrzymując przycisk "Zasilanie" przez kilka sekund, a następnie uruchomić je ponownie. Nie zapomnij zapisać dokumentu, nad którym pracujesz, aby nie stracić krytycznych danych.

2. Zainstaluj najnowsze aktualizacje systemu Windows

Jeśli nie zainstalujesz aktualizacji systemu operacyjnego na czas, Twój laptop może nie działać płynnie. Wskazane jest, aby zawsze uruchamiać legalną kopię systemu Microsoft Windows, aby móc pobierać aktualizacje, gdy tylko zostaną wydane. Jeśli używasz systemu Windows 10, opcja aktualizacji jest automatycznie włączona. W większości przypadków, automatyczne aktualizacje i najnowsze sterowniki są dostępne online.

Aby zaktualizować oprogramowanie za pośrednictwem systemu Windows, wykonaj poniższe kroki:

Jak zainstalować aktualizację systemu operacyjnego w systemach Windows Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1

 1. Otwórz Panel sterowania
 2. Kliknij opcję System i zabezpieczenia. Następnie kliknij na opcję Windows Update.
 3. Windows Update sprawdzi dostępne aktualizacje dla Twojego laptopa. Jeśli zostaną znalezione jakieś nowe aktualizacje, będziesz mógł zobaczyć dostępne aktualizacje. (Zalecamy zainstalowanie wszystkich ważnych aktualizacji w pierwszej kolejności).

Jak zainstalować aktualizację systemu operacyjnego w Windows 10

 1. Otwórz Ustawienia
 2. Kliknij na Aktualizacje i zabezpieczenia
 3. Kliknij na Windows Update
 4. Kliknij przycisk Sprawdź aktualiz acje
 5. Kliknij przycisk Uruchom ponownie teraz po pobraniu aktualizacji na urządzeniu.

3. Podkładka chłodząca zapobiegająca przegrzewaniu się laptopa

Laptopy mogą również zwalniać, gdy ich procesor nie działa z optymalną prędkością zegara, a to może się zdarzyć, gdy laptop się nagrzewa i procesor musi obniżyć prędkość zegara, aby utrzymać bezpieczną temperaturę pracy. Ten problem jest nazywany dławieniem wydajności. Gdy laptop się przegrzewa, jego wentylatory działają w pełnym pędzie, i można usłyszeć niezwykle głośne dźwięki generowane przez wentylator chłodzący wewnątrz laptopa. Jest to dobry znak, że Twój laptop się przegrzewa.

Aby zatrzymać dławienie wydajności, należy upewnić się, że laptop jest skutecznie odprowadza ciepło generowane w jego wnętrzach. Ponadto, należy również upewnić się, że kurz nie jest blokowanie wydechów i otworów wentylacyjnych, z których laptop popycha nasze gorące powietrze. Zatkane otwory wentylacyjne mogą stanowić duży problem.

Najlepszym sposobem na uniknięcie przegrzania laptopa jest użycie podkładki chłodzącej. Podkładki chłodzące do laptopów mają za zadanie zapewnić dodatkowe chłodzenie. Wentylatory wewnątrz podkładki chłodzącej do laptopa zasysają gorące powietrze z otworów wylotowych laptopa i wyciągają gorące powietrze na zewnątrz. Pomaga to laptopowi w utrzymaniu chłodu. Ponadto, zawsze trzymaj laptopa na twardej lub płaskiej powierzchni, aby gorące powietrze mogło łatwo wyjść. Nierówne i miękkie powierzchnie, takie jak koc, poduszka lub kolana utrudniają przepływ powietrza w laptopie.

Czasami procesor laptopa nie może skutecznie odprowadzać ciepła, ponieważ pasta termiczna (znana również jako mieszanka termiczna) uległa zużyciu. Mieszanka termiczna pomaga w przenoszeniu ciepła z CPU lub GPU do radiatora. Jeśli pasta termiczna uległa zużyciu, należy odwiedzić autoryzowany lub zaufany serwis laptopa i poprosić o ponowne nałożenie wysokiej jakości pasty termicznej.

4. Niewystarczająca ilość pamięci RAM może spowolnić laptopa podczas pracy wielozadaniowej

Jeśli Twój laptop stale zamarza, niewystarczająca ilość pamięci RAM może być również powodem. Konieczne jest posiadanie wystarczającej ilości pamięci RAM, aby system działał płynnie. To upewnia się, że wszystkie programy, które są uruchamiane jednocześnie mogą pozostać w pamięci RAM jednocześnie.

Jeśli uruchomisz wiele ciężkich aplikacji (takich jak Adobe Photoshop, Adobe Premiere, AutoCAD lub Visual Studio) jednocześnie lub otworzysz wiele ciężkich plików w tym samym czasie, Twój laptop może się zawiesić, jeśli nie ma wystarczająco dużo pamięci RAM, aby załadować wszystkie te aplikacje lub pliki. Być może będziesz musiał albo uaktualnić do laptopa z wyższą konfiguracją pamięci RAM lub uaktualnić istniejący laptop, aby dodać więcej pamięci RAM (pod warunkiem, że obsługuje aktualizacje pamięci RAM).

Jednym z najprostszych sposobów, aby dowiedzieć się, czy laptop ma problem z pamięcią RAM jest - kiedy po raz pierwszy włączyć urządzenie i działa doskonale, ale w ciągu kilku godzin laptop zaczyna zwalniać, pliki zbyt długo, aby otworzyć, a strony internetowe nie ładują się szybko. Może to być spowodowane niewystarczającą ilością pamięci RAM. Poza tym, jeśli zauważysz, że twój laptop ciągle się restartuje, jest to również wyraźny wskaźnik wadliwej pamięci RAM.

5. Wadliwy dysk twardy może również spowalniać pracę laptopa

Większość nowoczesnych laptopów średniej i wysokiej klasy jest teraz wyposażona w dyski SSD (Solid State Drive). Jednak starsze laptopy i niektóre nowoczesne laptopy klasy podstawowej nadal korzystają z dysków twardych (HDD). Jeśli Twój laptop korzysta z dysku twardego i jeśli zauważysz nietypowy dźwięk klikania po każdym włączeniu laptopa, jest to wskazówka, że coś jest nie tak z dyskiem twardym. Nie należy traktować tego lekceważąco!

W przypadku wystąpienia poważnego problemu z dyskiem twardym i jego awarii, można stracić ważne dane z powodu awarii dysku twardego. Dlatego zalecamy zapisywanie wszystkich ważnych dokumentów i plików również na zewnętrznym dysku twardym, aby nie utracić ważnych plików. Dobrze jest wykonać kopię zapasową ważnych plików, zanim będzie za późno.

Aby upewnić się, czy dysk twardy rzeczywiście uległ awarii, można otworzyć Eksploratora plików na laptopie i wykonać następujące czynności:

 1. Kliknij przycisk Windows w lewym dolnym rogu i wyszukaj Eksplorator plików.
 2. Kliknij prawym przyciskiem myszy na dysk, który chcesz sprawdzić.
 3. Przejdź do Właściwości.
 4. W systemie Windows, przejdź do Narzędzi i kliknij Sprawdź. Jeśli dysk twardy jest przyczyną problemu, znajdziesz go tutaj.

Można również uruchomić program SpeedFan, aby sprawdzić ewentualne problemy z dyskiem twardym. Jeśli dysk twardy uległ awarii, konieczna będzie pomoc autoryzowanego serwisu marki w celu jego wymiany.

Jeśli planujesz zakup nowego laptopa, zalecamy kupno go wraz z Planem przedłużonej gwarancji Onsitego, aby zapewnić dłuższą żywotność urządzenia. Nasza rozszerzona gwarancja obejmuje wszystkie wady i usterki objęte standardową gwarancją producenta. Możesz kupić plan rozszerzonej gwarancji Onsitego z okresem ważności do 4 lat oprócz standardowej rocznej gwarancji producenta.

POWIĄZANE ARTYKUŁY:
 • Oto dlaczego musisz chronić swój nowy laptop HP za pomocą planu gwarancji na laptopa
 • Chcesz poprawić wydajność i wydłużyć żywotność laptopa? Uzyskaj gwarancję na laptopa
 • 5 najczęstszych problemów z laptopami i ich rozwiązania