Różnice między telewizorami LCD i LED

Odkąd uwielbiany przez wielu format telewizorów plazmowych wyszedł z produkcji, pojawiło się pewne zamieszanie co do tego, który format jest lepszy do oglądania w domu - jest LCD i jest LED. Ale zanim zaczniemy porównywać te dwa rodzaje, aby zdecydować, który z nich jest lepszy, zacznijmy od wyjaśnienia, co te terminy w ogóle oznaczają.

Oba są telewizorami hi-def, co oznacza, że ich jakość przekazu będzie o wiele lepsza niż telewizorów o standardowej transmisji. Ale czy naprawdę jest jakaś różnica?

Telewizory LCD, czyli telewizory z wyświetlaczem ciekłokrystalicznym działają na zasadzie blokowania lub przepuszczania światła, a nie jego emitowania. Oznacza to, że telewizor LCD nie wytwarza własnego światła, a dodatkowe oświetlenie odbywa się poprzez podświetlenie lub podświetlenie krawędziowe. Przekłada się to na płaski telewizor, który ma szeroki kąt widzenia i w zależności od wielkości, będzie pasował do większości pomieszczeń.

Z drugiej strony, telewizor LED lub telewizor, który ma diodę elektroluminescencyjną, faktycznie wytwarza światło z energii elektrycznej, dając w ten sposób oszałamiającą jakość obrazu. Połącz to z cienkością przeciętnego telewizora LED, a otrzymasz telewizor, który jest nieco droższy od standardowego telewizora LCD.

Skoro podstawowa różnica jest jasna, przejdźmy teraz do prawdziwego problemu - który z nich kupić? Aby pomóc Ci w podjęciu decyzji, podzieliliśmy ją na kilka czynników.

Jasność/natężenie światła
Biorąc pod uwagę, że telewizory LED wytwarzają własne światło z energii elektrycznej, są one bardzo jasne i chociaż jest to w porządku w ładnie oświetlonym pomieszczeniu, w ciemnym pokoju dodatkowa jasność może powodować zmęczenie oczu. Dla porównania, telewizor LCD nie jest tak naprawdę ciemny, ale tak, jest ciemniejszy niż LED. Aby przeciwdziałać efektowi takiej jasności, telewizory LED są wyposażone w powłokę antyodblaskową i antyrefleksyjną.

Tak więc, LED: 1, LCD: 0

Współczynnik kontrastu

Wyjaśniliśmy już, czym jest współczynnik kontrastu, ale oto szybkie odświeżenie: Contrast Ratio to różnica w luminescencji pomiędzy najjaśniejszymi i najciemniejszymi częściami ekranu. Wyższy współczynnik kontrastu oznacza lepszy obraz, który wygląda bardziej realistycznie i ma więcej głębi.

Zasadniczo, współczynnik kontrastu jest osiągany poprzez strefowe przyciemnianie ciemniejszych części obrazu. Jest to najlepiej osiągalne w przypadku telewizorów LED. Ponieważ telewizor emituje własne światło, w przypadku podświetlenia full-array (lub full-spectrum), jest w stanie przyciemnić diody LED w ciemniejszych częściach obrazu, zachowując jasne części bez zmian. Oczywiście jest to również możliwe w telewizorach z podświetleniem krawędziowym, ale efekt jest z pewnością lepszy w przypadku podświetlenia full-spectrum.

Jak już wspomnieliśmy, telewizory LCD nie emitują światła, ale działają na zasadzie jego blokowania. W zależności od oświetlenia otoczenia, czernie mogą nie być tak ciemne, jak powinny, a w ciemnym pokoju kolory mogą nie wyglądać tak, jak powinny. Oznacza to, że jakość obrazu nie będzie miała pożądanej głębi i realizmu.

Oznacza to, że LED: 2, LCD: 0

Rozdzielczość

Zasadniczo telewizor LED jest telewizorem LCD z podświetleniem LED zamiast świetlówki kompaktowej, więc jeśli chodzi o podstawę, nie ma dużej różnicy w rozdzielczości obu typów. Obraz może wyglądać marginalnie lepiej na LED ze względu na lepsze możliwości kontrastu, ale nie ma prawdziwej różnicy w rozdzielczości obrazu, który widzisz na LCD lub LED.

LED: 2, LCD: 0

Uwaga: Telewizory plazmowe były znane z doskonałej rozdzielczości, więc jeśli przechodzisz z plazmy na LED/LCD, nie oczekuj tej samej wysokiej jakości rozdzielczości.

Rozmycie ruchu

Rozmycie ruchu o 103% Kompletne

Gdy ruchomy obiekt przesuwa się na ekranie, występuje pewne rozmycie ruchu, które zależy w dużej mierze od medium, z którego jest kręcony, ale także od telewizora po stronie wyświetlacza. Częstotliwość odświeżania została poprawiona, aby przeciwdziałać rozmyciu, ale mniej więcej wszystkie telewizory LED/LCD będą miały rozmycie. Jednak, prawdę mówiąc, większość ludzi nie zauważa tego rozmycia. W każdym razie, aby zrekompensować rozmycie ruchu, telewizory te przetwarzają obraz, aby stworzyć bardzo, bardzo gładki obraz, który w języku telewizyjnym jest znany jako efekt opery mydlanej. Wszystkie telewizory LCD/LED cierpią z powodu pewnego stopnia tego efektu, ponieważ, mówiąc prościej, procesor nie jest w stanie poradzić sobie z ruchomymi obrazami bez ich rozmycia. Telewizory plazmowe radziły sobie z rozmyciem ruchu z większą finezją, ale bez względu na to, jak dobry jest procesor w telewizorze, jeśli jest to LED/LCD, niewiele może z tym zrobić.

LED: 2, LCD: 0

Częstotliwość odświeżania

Aby zwalczyć problem rozmycia ruchu, nowoczesne telewizory muszą mieć wysoką częstotliwość odświeżania - co jest zasadniczo szybkością, z jaką pojawia się następny obraz, aby wszystko wydawało się płynnym przejściem w ruchu. Nie ma dużej różnicy w szybkości odświeżania obrazu w przypadku telewizorów LCD i LED. Prawdopodobnie nie zauważysz częstotliwości odświeżania, a nawet rozmycia ruchu, chyba że grasz w grę o bardzo wysokiej rozdzielczości na telewizorze, ale w dużej mierze zarówno telewizory LCD, jak i LED radzą sobie tak samo, jeśli chodzi o częstotliwość odświeżania.

LED: 2, LCD: 0

Kąt widzenia

Kąt widzenia to maksymalny kąt, pod jakim można oglądać obraz na ekranie w akceptowalnych granicach wydajności. Oznacza to, że powinieneś być w stanie siedzieć dalej od środka telewizora i nadal być w stanie oglądać ekran bez utraty jakości. Zależy to w dużej mierze od jakości szkła i jego grubości. Dzięki ostatnim postępom w telewizorach LED, stały się one coraz cieńsze, a to oznacza cieńszy panel szklany. Należy również wziąć pod uwagę powłokę antyodblaskową na szklanym panelu, a to, co masz na LED jest węższy stożek widzenia lub kąt. Podczas gdy dawne plazmy były znacznie lepsze w tym parametrze, telewizory LCD plasują się na drugim miejscu.

LED: 2, LCD: 1

Zużycie energii
Telewizory LCD i LED są dość skuteczne w utrzymywaniu niskiego zużycia energii. W porównaniu do wcześniejszych telewizorów plazmowych, które przy najlepszych ustawieniach zużywały dość dużo energii elektrycznej. Jednakże, podczas gdy telewizory LED zużywają jeszcze mniej energii niż LCD, należy pamiętać, że zasadniczo kosztują więcej, biorąc pod uwagę inne zaangażowane technologie, więc oszczędność, którą zrobisz w rachunku za energię elektryczną zajmie wiecznie, aby odzyskać koszt zakupu. Telewizor LCD może być po prostu lepszą opcją, jeśli budżet jest głównym problemem.

LED 2, LCD: 2

Więc tam, są one w rankingu równo, ale są one oparte na oddzielnych parametrów. Oczywiście, telewizory OLED mogą sprawić, że oba te blade w porównaniu, a jeśli Twoje wymagania są dla Smart TV, to jest zupełnie inna gra w piłkę. Ale pytanie brzmi, co kupić?

Odpowiedź jest prosta. Jeśli jakość obrazu jest dla Ciebie ważna, a Twój budżet na to pozwala, idź z telewizorem LED. Ale jeśli nie jesteś zainteresowany w technicznych aspektach oglądania telewizji i / lub nie może rozszerzyć budżet trochę więcej, a następnie przejdź do LCD. I pomyśl o tym, że tak naprawdę nie idziesz na wielki kompromis - różnice nie liczą się zbytnio, ale Twój nowy telewizor i tak będzie o wiele lepszy niż stary CRT lub Plazma.