Blissfully Frugal Wpis: Jak wyszliśmy z długów i 10 sposobów na oszczędzanie

Amy Andrews lubi dzielić się przydatnymi wskazówkami, podpowiedziami i zasobami na WithPurpose.com na temat oszczędzania pieniędzy, blogowania, rodzicielstwa, homeschoolingu i projektowania stron internetowych. Ten post został pierwotnie opublikowany na jej własnym blogu jako jej zgłoszenie w naszym konkursie Blissfully Frugal. Koniecznie przeczytaj wszystkie wpisy i zagłosuj na swojego faworyta.


Image by aresauburn™ via Flickr

Jesteśmy 6-osobową rodziną żyjącą z pensji nauczyciela w szkole publicznej. W 2006 roku zaczęliśmy poważnie podchodzić do naszego wieloletniego zadłużenia i spłaciliśmy ponad 25 000 dolarów w mniej niż 2 lata. Pozostajemy wolni od długów (z wyjątkiem naszego domu, który mamy nadzieję spłacić w ciągu 7 lat) i mamy w banku środki na życie warte 3 miesiące.

Nie mówię tego po to, żebyśmy się chwalili. Mówię to, ponieważ wolność finansowa nie jest tylko marzeniem, ale przy odrobinie poświęcenia i kreatywnego myślenia, może stać się Twoją rzeczywistością.

Oto kilka rzeczy, których nauczyliśmy się po drodze.

Nasze ogólne zasady dotyczące pieniędzy

 1. Żyj hojnie. Postawa dawania zamiast dostawania zmienia wszystko. I jest to absolutna rewelacja!
 2. Planowanie jest kluczem. Bez planu, pieniądze mają tendencję do przychodzenia i odchodzenia niezauważone.
 3. Zrozum zasadę 10/90. 10% naszego finansowego sukcesu zawdzięczamy naszym mądrym wyborom; 90% zawdzięczamy Bożej łasce. Naszym zadaniem jest posłuszeństwo, zaufanie i modlitwa; Jego zadaniem jest związać koniec z końcem.

Sposoby, w jakie oszczędzaliśmy

 1. Dziesięcina. Co miesiąc dajemy 10% naszego dochodu brutto. Nawet jeśli na papierze nie ma to sensu. Bóg za każdym razem wypełnia luki. Spróbuj, a zobaczysz.
 2. Przeczytaj książkę "Totalna przemiana pieniędzy" Dave'a Ramseya. Ta książka zmieniła nasze życie. Nie mogę jej wystarczająco gorąco polecić.
 3. Napisz budżet i trzymaj się go. To jest konieczne i nie musi być straszne. Skorzystaj z narzędzi tutaj, tutaj lub tutaj.
 4. Użyj systemu kopertowego. Każdego miesiąca wydawaj pieniądze do kopert z różnymi kategoriami budżetowymi. Kiedy pieniądze w kopercie znikną, kończysz wydawanie w tej kategorii. Budżet to mój absolutnie ulubiony sposób na robienie tego.
 5. Śledź ludzi o podobnych poglądach finansowych. Ich historie zainspirują Cię i utrzymają Twoją motywację. Słuchaj audycji radiowej Dave'a (szczególnie w piątki) lub czytaj świetne blogi.
 6. Rozpieszczaj się celowo. Wygospodaruj w swoim budżecie trochę miejsca na wykonalne luksusy i dobre samopoczucie swojej duszy. Całkowite pozbawienie się teraz prowadzi do nadmiernych wydatków później. Moje? Członkostwo w siłowni i wyższe ustawienie pieca.
 7. Myśl do góry nogami. Zamiast zadawać powszechne pytanie: "Na ile możemy sobie pozwolić?", zapytaj: "Na jak niewiele możemy sobie pozwolić?".
 8. Bądź dobrym wzorem dla swoich dzieci. Zamiast mówić: "Nie stać nas na to", powiedz: "Postanowiliśmy wydać nasze pieniądze na coś innego". To pierwsze rodzi mentalność ofiary, to drugie - odpowiedzialność.
 9. Oczyszczaj i organizuj swoje rzeczy. Po pierwsze, regularnie pozbywaj się rzeczy - ich przechowywanie, konserwacja i przenoszenie kosztuje czas, pieniądze i energię. Następnie, organizuj je tak, abyś nie kupował rzeczy, które już posiadasz. (Ubrania i jedzenie w spiżarni/zamrażarce to duże potencjalne pułapki).
 10. Nie zakładaj. Kupowanie hurtowe nie zawsze jest bardziej ekonomiczne. Marki generyczne nie zawsze są tańsze niż marki firmowe. Jedzenie na mieście nie zawsze jest droższe niż jedzenie w domu. Sprawdź koszty na jednostkę lub na osobę, aby dokonać lepszego wyboru.